Lavabo tıkanması günlük hayatta karşılaşabileceğimiz kötü durumlar arasında yer alır.Bu sıkıntıdan kurtulmanın yolu panik yapmadan yaşadığınız bu sıkıntıdan nasıl kurtulabileceğinizi iyi bilmekten geçer.

Lavabo Neden Tıkanır?

Aslında bu sorunun cevabını çoğumuz biliyoruz fakat cevabı uygulama konusunda zorluk çekiyoruz öyle değil mi? Kullandığımız sabun kalıntıları, çeşitli kimyasal maddeler ve besin artıkları, lavaboların tahliye borusunun özelliğini yitirmesine sebep olur. Gün geçtikçe lavabonun gider borusuna yapışan bu maddeler, suyun önünde engel oluşturur. Katı atıklar borunun tabanında birikme yaptıkça, suyun akışı yavaşlar ve lavabonun tıkanması için zemin hazırlar. Hadi o zaman evinizde gider tıkanması sorununun beraberinde getireceği diğer sorunlara bakalım!

Lavabo Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Lavabolarda meydana gelen tıkanıklık sonucunda ilk olarak, suların gider borusundan eskisinden daha yavaş gittiğini gözlemlersiniz.
  • Zamanında fark edilemeyen veya yanlış müdahaleler yapılarak tıkanıklığın giderilemediği borularda, sular zamanla gitmemeye başlayacaktır.
  • Pis suların normalde gider borusundan akması gerekirken, gitmemesi sonucu ile karşılaşılır. Giden pis suların lavabodan geri gelmesi sorunu ortaya çıkar.
  • Ek olarak söz konusu tıkanıklığın meydana geldiği yer mutfak gideriyse, bu durumun bulaşık makinenizin aşırı yağlanmasından kaynaklandığını söylememiz mümkündür.
  • Giderilemeyen tıkanıklık sonucunda sular alt katınıza kadar ilerleyebilir. Bu durumda sızmanın gözlemlendiği ilk yer gider hattı olacaktır.
  • Oturduğunuz konut veya iş yeri eski ise, tıkanmaların nedeni biriken tortular veya kireçten kaynaklanmaktadır.
  • Kulaktan dolma bilgiler ile denenecek ilk yöntem lavabo açıcı olacaktır. Elbette lavabo tıkanıklığını lavabo açıcı ile açmak etkilidir ancak doğru sorunda doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde pimaşlara eklenmiş olan contalar aşınarak daha büyük problemler ile karşılaşılabilir.

Lavabo açarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, iş güvenliği önlemleri ile ilgilidir. Lavabo açıcılar içerisinde barındırdığı tehlikeli kimyasallardan dolayı, dikkatle kullanılmalıdır. Bu yüzden de bazı önlemlerin alınması gereklidir. Bu noktada bir uzman yardımı almakta fayda vardır. Lavabonun tekrar tıkanması olası bir durumdur. Her ne şekilde lavabo açılmış olursa olsun, tıkanma riski her zaman vardır. Kullanıcılara ise bu durumda büyük sorumluluklar düşmektedir. Açılan lavabonun tekrar tıkanmaması için yukarıda saymış olduğumuz önlemleri almalısınız.