Bina ve diğer yapıların bütün unsurları zamanla yıpranır hatta çalışamaz hale gelebilir. Birçok kişi binaların sıvası ya da boyası, kapı ya da penceresi gibi parçalarını zamanla yeniler ya da onarır. Bu aksamlar binanın gözle görülen kısımları olduğu için yıpranma ve deformasyonlar daha çabuk fark edildiği için yenilenir. Ancak bina ve yapıların en önemli unsurları arasında yer alan kanalizasyon tesisatı için durum aynı değildir.

 

Yerin altında olduğu için ve sürekli göz önünde olmadığı için meydana gelen yıpranma deformasyonlar hemen fark edilmez. Ta ki tıkanma ya da tamamen çalışamaz hale geldiğinde fark edilir.  Halbuki binalar ve diğer yapıların hemen hemen hepsinde binanın önünde bir tane ana logar bulunur,  bu logarlar kanalizasyon tesisatının kontrolü için yapılır. Bu logarların temizliği, bakımı ve kontrolü zamanında yapıldığında ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek arızalarında önüne geçilmiş olur.

 

Logar Bakımı Sayesinde;

  • Kanalizasyon tesisatından kaynaklanan pis kokular önlenebilir.
  • Sonradan meydana geçebilecek bir tıkanmanın önüne geçilir
  • Yapılacak kontrol ile logar içerisine her hangi bir cisim düşüp düşmediği anlaşılır.
  • Logar içerisinde kopma yada kırılma olduğu anlaşılır.

 

Tıkalı giderlerin açılmasında en başta müdahale edilen yer bina ana logarladır. Bu logarlar yeni binalarda gözle gördürebilirken ve yerleri kolayca tespit edilebilirken eski binalarda kolayca bulunamamaktadır. Çünkü bina eski olduğu için sonradan yapılan düzenleme ve çalışmalar ile logarın üzerine birçok defa parke taşı döşenmiş, beton atılmış ve toprak atılmış olabiliyor.  Bu durumda binanın giderleri takip edilerek bina ana logarı bulunabilir.